Cookie melding

Wij gebruiken cookies om onze website gebruiksvriendelijker te maken. Door op deze site te blijven gaat u akkoord met ons gebruik van deze cookies.

Oproep tot zelfreflectie - oproep tot actie: een brief

  Waar Black Lives Matter om draait: het doorbreken van oude gedachtenpatronen en zo blijvende verandering bewerkstelligen.

  Oproep BLM.png

  Wat een indringende beelden waren dat: de demonstraties in Amerika na de dood van George Floyd door politiegeweld. Het was zeker niet de eerste zwarte Amerikaan die de dood vond door politiegeweld, maar op de een of andere manier markeerde het een omslagpunt - nog sterker dan eerder: dit accepteren we niet, net zomin als we kunnen accepteren het te zien en niets te doen. Ons even boos te maken en dan weer verder te gaan alsof er nooit iets is gebeurd.

  En dat gevoel was er niet alleen in de Verenigde Staten, maar wereldwijd. Wereldwijd werden er demonstraties georganiseerd om te laten zien: we accepteren dit niet en we willen er iets tegen doen. Ook in Nederland. En ook bij de Soroptimisten in Nederland.

  Discriminatie begint bij de mens die een ander veroordeelt en anders behandelt op basis van zijn of haar huidskleur, geslacht, geloof, seksuele voorkeur, beperking of wat ook. En discriminatie eindigt bij diezelfde mens die hiermee stopt. Die bereid is na te denken of zijn of haar eigen vooroordelen en gedrag. Die bereid is na te denken over de consequenties die dit heeft voor de ander. En die bereid is zich te verplaatsen in de positie van de ander en dan zijn of haar eigen gedrag te veranderen. Want dat is waar de verandering begint. Bij ieder van ons en onze bereidheid na te denken over onszelf, onze vooroordelen en ons gedrag.

  Dat is ook precies wat ons zo aansprak in de oproep tot zelfreflectie van club Utrecht-Catherijne. Kom in actie en ga in gesprek met elkaar: “Wat doen wij?” Want discriminatie stoppen is niet iets waarover je dagen, weken of maanden moet filosoferen: het is in de eerste plaats iets dat je moet dóen. Elke dag weer.

  Als Soroptimisten verzetten we ons tegen elke vorm van discriminatie. Dat doen we al sinds onze oprichting en door op te komen voor vrouwen en meisjes wereldwijd. Dat staat in onze akte van oprichting, het staat in onze doelstelling en missie. Kortom het zit in ons Sorren-dna.

  Het gaat ook niet om woorden: het gaat om wat we dóen. En als we heel eerlijk zijn, schieten we daar nog wel een beetje tekort. Want hoe divers zijn onze clubs? Niet zo heel erg eigenlijk. Hoe vaak bespreken we met elkaar hoe we dat veranderen? Hoe we zorgen dat wat we doen en waarvoor we actie voeren oude - inmiddels achterhaalde - verhoudingen niet bevestigt maar juist leidt tot verandering en een einde aan discriminatie? Hoe vaak hebben we het daarover in onze clubs en wat dóen we dan?

  Dat is ook precies waar Black Lives Matter volgens ons om draait: doorbreken van onze oude gedachtenpatronen en blijvend verandering bewerkstelligen. Dat doen we niet door te zeggen dat we Black Lives Matter belangrijk vinden - en dat vinden we - maar door aan blijvende verandering te werken die ervoor zorgt dat black lives matter. En niet alleen black lives maar die van ieder mens.

  Daarom de column van Lotta - door haar persoonlijk geschreven maar door het hele bestuur onderschreven - om in actie te komen. Kom in actie als club. Want in the end worden we niet beoordeeld op wat we zeggen maar op wat we dóen. Laten we  met elkaar in gesprek gaan om (oude) gedachtenpatronen te bediscussieren met elkaar. Direct en gewoon van vrouw tot vrouw. Want dat is waar de verandering begint.

  En wat is mooier dan samen aan de wieg te staan van een beweging die tot een permanente verandering leidt. In de eerste plaats bij onszelf.

  Hartelijke groet,

  Namens het bestuur van de Unie,

  Lotta (Unie vice president)