Verdrag van Istanbul

Campagne gemeente Hoorn

Verdrag van Istanbul

Soroptimisten werken samen om het leven van vrouwen en meisjes te verbeteren

  • Club Hoorn e.o.


Gemeenten spelen een sleutelrol bij het voorkomen en bestrijden van geweld tegen vrouwen en het bieden van bescherming en opvang.

Door het verdrag Van Istanbul serieus te nemen werken we aan een veilige gemeente waarin alle inwoners, en in het bijzonder vrouwen en meisjes, beschermd worden tegen geweld.

Istanbul-acties door de jaren heen:

Sinds 2020 is onze club actief met de wereldwijde actie Orange the World. Jaarlijks vraagt Soroptimistclub Hoorn e.o. aandacht om op te staan tegen het geweld tegen vrouwen en kinderen.

Daarbij is ook de gemeente Hoorn opgeroepen om Safe Street-gemeente te worden. Dat heeft zichtbaar effect:

  • Op 8 maart 2022 – internationale vrouwendag – tekende burgemeester Jan Nieuwenburg de intentieverklaring Safe Streets in het bijzijn van initiatiefneemster en raadslid Patricia Kusters van de fractie Groen Links. Hoorn is hiermee de 13e gemeente die zich committeert aan dit verdrag en zal zich inspannen voor een veilige openbare ruimte.
  • In 2026 heeft de gemeente Safe Streets geïmplementeerd tot concreet beleid.

Tijdens de OTW-campagne 2025 zijn 7 burgemeesters in Noord-Holland geïnterviewd over hun visie op de veiligheid voor vrouwen en meisjes in hun gemeente. Dit resulteerde in serie artikelen in het Noord-Hollands Dagblad.

Recent heeft de gemeente Medemblik ons uitgenodigd om aanwezig te zijn bij de opening van de straat-tentoonstelling over Femicide in haar gemeente.

In 2024 en 2025 organiseerden wij theatervoorstellingen in Het Postkantoor in Bovenkarspel. Theatervoorstelling ‘Another day in Paradise’, ‘Geen Vaarwel‘.
In de nabesprekingen na beide voorstellingen waren de burgemeester en de wethouder van Drechterland persoonlijk betrokken.

Soroptimistclub Hoorn heeft tegenover het station een Oranjeperk met oranje bloemen aangelegd om aandacht te vragen voor het stoppen van geweld tegen vrouwen.

In augustus 2025 werden gemeenten en politieke partijen aangeschreven om in hun verkiezingsprogramma de uitgangspunten van het Verdrag van Istanbul te implementeren.

Een lange adem is nodig om focus te krijgen op dit onderwerp. Maar langzamerhand lijkt dit te lukken. Gemeentes pakken de lobby op om beleid te ontwikkelen en maatregelen te nemen. Doel van Soroptimistclub Hoorn e.o. is de problematiek blijvend onder de aandacht te brengen, door in te gaan op uitnodigingen tot gesprek of deze zelf te initiëren.

We zien dat we een zaadje hebben geplant. En we blijven het water geven.


Links:

Safe streets

Oranje perk

Noordhollands Dagblad

Brief aan gemeenten Istanbul