Soroptimistclub Leiden plaatst boom en gedenksteen voor Magdalena Moons in Van der Werfpark

Op de foto vlnr Soroptimisten Sandra van der Westen, voorzitter Ineke de Graaf en Josine Spits, burgemeester Heijkoop en leden van de 3 October Vereeniging.

Op initiatief van Soroptimistclub Leiden onthulde burgemeester Peter Heijkoop dinsdagmiddag 1 oktober een gedenksteen voor de Magdalena Moons (1541-1613), de vrouw die zo’n belangrijke rol heeft gespeeld bij Leidens ontzet in 1574.
In aanwezigheid van vele belangstellenden opende Ineke de Graaf, voorzitter van Soroptimist International Club Leiden, de plechtigheid in het Van der Werfpark met een korte speech.
Aanwezig waren o.a. leden van het bestuur van de 3 October Vereeniging, Lodewijk Kallenberg van de Stichting Leerstoel Magdalena Moons, directeur Erfgoed Leiden e.o. Arthur Barendsen, en dr.Olga van Marion.

De bekende vrouwenhistorica dr. Els Kloek zette daarna uiteen waarom het zo belangrijk is dat Magdalena Moons eindelijk een plaquette heeft gekregen in de stad.
De Soroptimisten legden een krans, waarna de gedenksteen onthuld werd door de burgemeester. Deze gedenksteen is te vinden aan de voet van de ook door de Leidse club geplante witte -roodbloeiende !- els, schuin tegenover het standbeeld van burgemeester Van der Werf.

    Onze club eert Magdalena Moons (1541-1613) met een boom en een gedenksteen in het Van der Werfpark. De vrouw die zo’n grote rol speelde bij het Leidens Ontzet in 1574, had veel familie en vrienden in onze belegerde stad en maakte zich zorgen over hen. Zij haalde haar geliefde, de Spaanse legerleider Valdez over om de aanval nog even uit te stellen en beloofde hem om in ruil daarvoor met hem te trouwen (wat zij na het beleg inderdaad ook heeft gedaan, zo bewees historica Els Kloek met spectaculair historisch onderzoek!).
    Het uitstel van de aanval bleek voor de Spanjaarden fataal. Door het in deze uitstel nacht snel stijgende water, moesten de Spanjaarden vluchten en konden de Geuzen de stad ongehinderd
    bereiken en zo Leiden bevrijden.

    Onthulling door Peter Heijkoop

    De krans gemaakt door de Bloementuin aan de Zijlpoort



    Delen? Dat kan met: